Beklemedeki Kayıt Sayısı : 4
Toplam Listelenen Soru Sayısı: 0

Sıkça Sorulan Sorular
Lütfen Önce Klavuzu Okuyunuz

30 SORUDA ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ

1. Tercih işlemlerini ne zaman yapacağım?

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden 02-13 Temmuz 2018 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

2. Kesin tercih işlemlerimi nasıl yapacağım?

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacaktır. Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir. Tercihlerin, tercih ve yerleştirme kılavuzuna uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir.

3. Merkezi yerleştirme nedir?

Merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik anadolu liselerinin anadolu teknik programlarına Merkezi Sınav Puanı ile yapılacak yerleştirmedir.

4. Yerel yerleştirme nedir?

Okulların türü, kontenjanı ve okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokuldaki bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanı, devam-devamsızlık, yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirmedir.

5. Sadece merkezi yerleştirme yapmak istiyorum. Bu mümkün mü?

Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır. Yani önce yerel yerleştirme tercihi, sonra merkezi yerleştirme tercihi yapılacaktır.

6. 15 tercih hakkımı merkezi yerleştirmede kullanabilir miyim?

Öğrenciler en fazla yerel yerleştirme ile 5, merkezi yerleştirme ile 5 ve pansiyonlu okullara yerleştirme ile 5 okul olmak üzere 15 okul tercihinde bulunabileceklerdir. 15 tercih hakkının sadece 5 okul tercihi merkezi yerleştirme ile yapılabilir.

7. Yerel yerleştirme neye göre yapılacak?

Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacaktır.

8. Kayıt alanı, Komşu kayıt alanı, diğer kayıt nedir?

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;
Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir. Yani, e-okul sistemi üzerinden tercih yapılırken Yeşil renk çocuğun ikametine en yakın okulları, Mavi renk komşu okulları, Kırmızı renk ise en uzak (il içi - il dışı) okulları belirtir.

Komşu Kayıt Alanlarını Görmek İçin TIklayınız

9. Gaziantep’te Merkezi yerleştirmeyle alan okullar hangilerdir?

Gaziantep iline ait Merkezi yerleştirme ile tercih yapılabilicek okullara ilişkin okul bilgileri aşağıdaki pdf dosyasındadır.

Gaziantep İli Tercih Listesi


10. Aynı okulda hem merkezi yerleştirme hem de yerel yerleştirme ile alınabiliyor mu? Nasıl olacak?
Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına kontenjan dahilinde Merkezi yerleştirme puanıyla tercih yapılacaktır. Diğer programlarına yerel yerleştirme ile tercih yapılacaktır.


11. Çocuğum yerleşemezse tekrar tercih hakkım olacak mı?
Öğrenci Merkezi veya Yerel yerleştirme ile herhangi bir okula yerleştirilemediğinde 4 (dört) nakil tercih döneminde başvurabilir. Bu nakil dönemlerinde de yerleştirilmeyen öğrenciler 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde İl/İlçe Nakil komisyonlarına yerleştirme başvurusunda bulunabilirler.

12. Sadece Anadolu Liselerini tercih etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Merkezi yerleştirme puanınız ile 5 tercih hakkınızı da aynı okul türünden yapabilirsiniz. Yani örneğin Merkezi yerleştirme ile 5 Anadolu Lisesi tercih edebilirsiniz. Fakat Yerel Yerleştime ile yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul aynı tür seçilebilecektir.

13. Çocuğumu özel okula kayıt yaptırdım. Yine de Merkezi Yerleştirme Puanıyla tercih yapabilir miyim?

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel ortaöğretim kurumları, Merkezî Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecektir. 2018/2019 eğitim öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, 27 Haziran-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılabilecektir. Yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacaktır. Özel Öğretim Kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecektir.

14. Güzel Sanatlar Lisesi veya Spor Lisesi yerleştirme işlemleri ne zaman olacak?

Güzel Sanatlar Liseleri, Spor Liseleri, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz 2018 tarihine kadar (saat 17.00) tamamlanacaktır.Bu lise türlerinden birine kesin kayıdı olan öğrenci başvuruda bulunmamalıdır.

15. Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve https://eokul. meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir. Öğrenciler, TC kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

16. İnternet ortamında tercih yapma imkanım yok. Nasıl yapacağım?

Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1e bağlı kalarak veli adına yapacaktır (13 Temmuz 2018 saat 17.00’ye kadar).

17. Ben çocuğumun sınav puanı ile yerleştirmesini istiyorum. Neden yerel yerleştirme yapmak zorundayım?

Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır. Fakat öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

18. Merkezi yerleştirme neye göre yapılacak?

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır.

19. Merkezi Yerleştirme sürecinde Okul Başarı Puanı nasıl etkileyecek?

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde Ortaokul Başarı Puanına (OBP) yüksek olan öğrenci avantajlıdır.

20. Nakil döneminde nasıl tercih yapacağım?

Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir

21. Nakil döneminde kaç okul tercih edebilirim?

Her nakil döneminde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

22. Nakil dönemleri ne zaman olacak?

Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir.

23. Nakil sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 4 (dört) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos 2018, 19 Ağustos 2018, 03 Eylül 2018 ve 08 Eylül 2018 tarihlerinde ilan edilecektir.

24. Yerleştirmeye esas nakil döneminde çocuğumu herhangi bir özel ortaöğretim kurumuna kayıt yapabilir miyim?

Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.

25. Açık Öğretim Ortaokulu’ndan mezunum. Sınavla öğrenci alan okulları tercih etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri, kayıt kabul şartlarını taşımaları hâlinde sınavla öğrenci alan okullar için tercihlerini bu kılavuz ekinde yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurtdışından Başvuran Öğrenciler İçin “Tercih Ön Çalışma Formu Ek-2”yi doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin doldurdukları formu, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi Milas Sokak No:21 (06500) Teknikokullar - Yenimahalle/ANKARA adresine 13 Temmuz 2018 tarihi mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir.

26. Açık Öğretim Ortaokulu’ndan mezunum. Merkezi yerleştirme puanım yok. Yerel yerleştirme için ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için yerleştirme talebinde bulunmaları hâlinde, ikamet adresleri dikkate alınarak İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacaktır.

27. Çocuğum merkezi, yerel yerleştirme ve nakil dönemlerinde hiçbir okula yerleşemedi. Ne yapmalıyım?

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

28. Çocuğumun özel engel durumu var. Bunun ile ilgili yerleştirme nasıl olacak?

İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve Ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

29. Pansiyonlu okul tercih etmek istiyorum. Yerel Yerleştirme yapmak zorunda mıyım?

Evet. Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

30. Tercih ve yerleştirme takvimini nasıl öğrenebilirim?

Tercih ve yerleştirme takvimine Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinden (https://odsgm.meb.gov.tr) 2018 ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU’nu indirerek ulaşabileceğiniz gibi sizin için takvimi aşağıya ekledik.

Takvim

 31. Kayıt Bölge Listesi

Kayıt bölgesi listesi hangi bölgede kaç ortaokul (o bölgedeki mezunları ile birlikte) ve lise (9. Sınıf Kontenjanları ile birlikte) olduğunu gösterir


Yukarıdaki bölümde aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderiniz.
Adınız ve Soyadınız:
E posta Adresiniz: * Cevap verildiğinde e posta adresinize bildirim gelmesi için gereklidir.
Yeni Soru:


En kısa sürede e posta adresinize dönüş yapılacaktır...
Olası yoğunluklar nedeni ile diğer kanallardan ve klavuzdan doğru bilgiye ulaşmaya çalışınız...

AÇIKLAMA :
-Ayrıntılı sorularınız için Rehberlik Araştırma Merkezi, Kurum Müdürlükleri, Kurum Rehberlik Servisleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz.

T.C. Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yeşil Cami Sokak Kaymakamlık Bahçesi Şahinbey / GAZİANTEP - (0342) 230 31 92 (Dahili: 144) 
M.E.B © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları Bildiriminde Belirtilen Kurallar Çerçevesinde Hizmet Sunulmaktadır.