GAZİANTEP ŞAHİNBEY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdür V. Sayın Osman TÜRE’nin Şahin Bey’in Şehit Edilişinin 99. Yıl Dönümü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdür V. Sn Osman TÜRE’nin Şahin Bey’in Şehit Edilişinin 99. Yıl Dönümü Mesajı; Şahin´i sorarsan otuz yaşında, Süngüyle delindi köprübaşında. Çeteler toplanmış ağlar başında. Uyan şahin uyan gör neler oldu. Sevgili Ayıntab´a Fransız doldu… Şahin Bey (1877-1920), ulusal egemenliğimizi ve yurdumuzun bölünmez bütünlüğünü korumak için yapılan milli mücadelenin aziz şehitlerindedir. “Düşman benim cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez.” diyerek düşmana meydan okuyan Şahin Bey; Yemen’de, Trablusgarb’da, Balkan savaşlarında, Galiçya ve Sina çephelerinde kahramanca mücadele etmiştir. Kahramanlıklarından dolayı Er olarak girdiği Yemen Çephesi’nde Başçavuşluk rütbesine terfi etmiştir. Galiçya´da da göstermiş olduğu kahramanlıklardan ötürü teğmenlik rütbesi almıştır. 1918 yılında Sina Cephesinde İngilizlere esir düşmüş ve Ateşkes imzalanana kadar esaret altında kalmıştır.
İlçe Milli Eğitim Müdür V. Sayın Osman TÜRE’nin Şahin Bey’in Şehit Edilişinin 99. Yıl Dönümü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdür V. Sayın Osman TÜRE’nin Şahin Bey’in Şehit Edilişinin 99. Yıl Dönümü Mesajı;

Şahin´i sorarsan otuz yaşında, 
Süngüyle delindi köprübaşında. 
Çeteler toplanmış ağlar başında. 
Uyan şahin uyan gör neler oldu. 
Sevgili Ayıntab´a Fransız doldu…

Şahin Bey (1877-1920), ulusal egemenliğimizi ve yurdumuzun bölünmez bütünlüğünü korumak için yapılan milli mücadelenin aziz şehitlerindedir. “Düşman benim cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez.” diyerek düşmana meydan okuyan Şahin Bey; Yemen’de, Trablusgarb’da, Balkan savaşlarında, Galiçya ve Sina çephelerinde kahramanca mücadele etmiştir. Kahramanlıklarından dolayı Er olarak girdiği Yemen Çephesi’nde Başçavuşluk rütbesine terfi etmiştir. Galiçya´da da göstermiş olduğu kahramanlıklardan ötürü teğmenlik rütbesi almıştır. 1918 yılında Sina Cephesinde İngilizlere esir düşmüş ve Ateşkes imzalanana kadar esaret altında kalmıştır.

Esareti bittikten sonra Antep Heyet-i Merkeziyesi tarafından Antep-Kilis yolunu kontrol vazifesiyle görevlendirilmiştir. Yıllarca ailesinden, evinden ve çocuklarından ayrı kalmasına rağmen derhal görevine başlamış ve kısa süre içerisinde 200 fedai toplamıştır.

Antep-Kilis yolunu tutup, “Düşman benim cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez.” diyerek, Fransızların Antep’deki birliklerine yardım ulaştırmasını engellemiştir. Fedaileriyle birlikte 3 ve 18 Şubat’ta Fransız birliklerini bozguna uğratmıştır. Bu zaferinin ardından Fransız kumandanına yazdığı mektubunda; "Kirli ayaklarınızın bastığı şu toprakların her zerresinde şühedâ kanı karışıktır. Din için, namus için, hürriyet için ölüme atılmak bize, Ağustos ayı sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı gelir. Bir gün evvel topraklarımızdan savuşup gidiniz. Yoksa kıyarız canınıza." demiştir.

28 Mart 1920´de Almalı Köprüsünde şehit olan Şahin Bey´in ağzından dökülen son söz  "Allah´ım vatanımı kurtar, alçak düşman! Gel sen de süngüle" olmuştur.

Gaziantep’imizin kurtuluş mücadelesinin sembolü olan, Antep’e ve tüm Anadolu’ya mücadelesiyle ve kahramanlıklarıyla örnek olmuş olan Şahin Bey’i, silah arkadaşlarını ve vatan uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.

 

                                                                                          Osman TÜRE

                                                                               İlçe Milli Eğitim Müdür V.

Kolejtepe Mahallesi Yeşil Cami Caddesi Kaymakamlık Binası Yanı Şahinbey / Gaziantep - (342) 280 29 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.