GAZİANTEP ŞAHİNBEY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SEUP PROJESİ

SEUP PROJESİ

·       Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim, sosyal ve ekonomik uyum alanlarında desteklenmesi amacıyla, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Meslekî ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyo-Ekonomik Uyum Projesi" Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmaya konulmuştur. Bu proje Türkiye'de 8 ilde uygulanmaktadır. Gaziantep genelinde de 7 pilot okulda uygulanması uygun görülmektedir. Bunlardan 6 tanesi ise Şahinbey ilçemize bağlı pilot okullarda uygulanmaktadır;

1.     Hacı Muzaffer Bakbak Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü,

2.     Kızılhisar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü,

3.     Mehmet Rüştü Uzel Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü,

4.     Mehmet Uygun Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü,

5.     Mennan Usta Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü,

6.     Şahinbey Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü.

·       2021-2022 eğitim öğretim döneminde "Meslekî ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyalve Ekonomik Uyum Projesi II" (SEUP II)'ne 3 okulumuz dâhil olmuştur:

1.     19 Mayıs Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü,

2.     Vedat Topçuoğlu Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü,

3.     Yavuz Sultan Selim Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü.

·       İlçemizde uygun görülen okullar; donatım, cihaz, atölye yenileme, ekipman desteği görmektedirler.%60 Suriyeli öğrencilere, %40 Türk öğrencilere burs ödemesi yapılmaktadır. Burs imkânlarından yararlanan öğrencilerin%90 okula devam zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, Türk öğrencilerinden fakirlik belgesi istenmektedir.  Bunlara ilaveten ailelere kurs eğitimleri düzenlenmektedir. Projenin amacına uygun gerçekleşmesi ile okulların hem alt yapı hem de makine-cihaz donatım malzemelerinin yenilenmesi öngörülüyor.

·       Proje kapsamında belirlenen pilot okullarda/kurumlarda proje anlaşması doğrultusunda ekipman tedarikine ilişkin işlemler Genel Müdürlüğümüz tarafından, atölye ekipmanlarının kurulumu öncesi tadilat işleri ve öğrenci destek paketlerine ilişkin alımlar pilot okullarca yapılmaktadır.

·       Proje amaç ve hedefleri doğrultusunda Suriyeli öğrenci sayısı artırılması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

·       Proje, Suriyeli nüfusun yoğun yaşadığı 15 pilot ilde (Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kilis, Kocaeli, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa) uygulanacaktır. Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin yoğun yaşadığı ve Suriyeli çocukların sayısının/oranının yüksek olduğu ilçe ve mahallelerde bulunan e-okul üzerinden alınan veriler doğrultusunda 93 mesleki ve teknik eğitim okullarına, Nisan-Haziran 2021 tarihleri arasında saha ziyaretleri yapılmıştır.

 

Kolejtepe Mahallesi Yeşil Cami Caddesi Kaymakamlık Binası Yanı Şahinbey / Gaziantep - (342) 280 29 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.